Nytt Enova-støttet forprosjekt skal ledes av Smartgridsenteret

Proaktiv drift av strømnett krever ikke bare moden teknologi, men også omfattende endring i både arbeidsprosesser, rutiner og kompetanse hos de som skal ta teknologien i bruk, nemlig nettselskapene. Smartgridsenteret med partnere har fått Enova-støtte til et forprosjekt som skal undersøke hvorvidt en pilotplattform i form av en driftssentralsimulator kan være det riktige verktøyet for å få tatt proaktiv nettdriftsteknologi ut i skarp drift.

I høst ble NextGrid-prosjektet avsluttet, og under avslutningskonferansen NextGrid Summit fikk de fremmøtte høre om flere typer teknologier som frigjør kapasitet i nettet gjennom ulike tiltak som fleksibilitetshandel eller dynamiske lastgrenser. Nytteverdien til den nye generasjonen med verktøy i nettdrift er ubestridelig, noe som ble vist tydelig fram av Thomas Schiml, representant for det tyske nettselskapet Bayernwerk Netz, hvor proaktiv drift har gitt store besparelser. Likevel er det tydelig at implementering av disse verktøyene krever noe mer enn at teknologien er tilgjengelig. Arbeidsprosesser, praksiser og kompetanse som muliggjør dagens drift av nettet må endres og utvikles.

Fredag 23. januar ble det avholdt kick-off for et nytt forprosjekt som skal utrede behovet for en driftssentralsimulator som kan bistå operasjonssentraler i overgangen til proaktiv nettdrift. Driftssentralsimulatoren skal simulere skarp og proaktiv drift av nettet, med neste generasjons driftsverktøy tilgjengelig. Målet er å muliggjøre opptrening av driftsoperatører på en måte som gjør dem fortrolige med bruken av disse nye verktøyene. Arbeidet i forprosjektet vil bestå av intervjuer av de som vil ta en slik teknologi i bruk, definering av tekniske krav og brukerbehov, og en vurdering av kostnader og potensiale. Til slutt skal forprosjektet svare på hvorvidt en driftssentralsimulator er den riktige løsningen for å akselerere overgangen til proaktiv nettdrift.

Forprosjektet ledes og eies av Smartgridsenteret, og øvrige partnere er SINTEF Energi, nettselskapene Fagne og Linja, og teknologileverandørene Kongsberg Digital, Volue, Heimdall Power og NODES.

Kontaktinformasjon

Svein Erik Thorsen er prosjekt- og innovasjonsleder i Smartgridsenteret, og har lang erfaring innen prosjektutvikling med fokus på konsortiebygging. Han har 13 års arbeidserfaring med ledelse fra bygg- og anleggsbransjen, samt utdannelse innen Bedriftsøkonomi og Ledelse med spesialisering innen Strategi og Innovasjon.

Kontakt:
E-post: Sveine.Thorsen@Sintef.no
Tel: 454 83 390